Recenze

Občas sem přihodím nějakou recenzi. Rozhodně se nejedná o všechny recenze. To bych nedělal nic jiného, než je vkládal sem :-)

Ráda a hodně čtu. .Převládají knihy znaši dávné minulosti ale počtu si i v jiných.Asi před 2.měs.jsem si přečetla upoutávka na knihu,,Vzpomínky na život". Zjistila jsem, mladý autor ještě navíc z Rýmařova který miluji. Ozkusím objednat. Učinila, během tří dnů mi autor knihu osobně i s věnováním přivezl ,poděkování. Kniha je velmi dobře napsaná, je tam vše,tajemství,brutalita,láska,napětí i ta historie.Velká spokojenost.Minulou neděli jsem si dovolila oslovit autora (velmi sympatický člověk )zda by byla možnost sehnat knihu předešlou.Ono to šlo ,již v úterý byla kniha,,Klášter smrti" moje. Další poděkování.V dnešní době nevraživosti,štvaní lidí proti sobě ,neskutečné. Děkuji za to,že takto empatičtí lidé ještě jsou. Moc děkuji .Také tato kniha je velice čtivá, jednodechová, opět velké poděkování. Těším se již na další. Přeji autorovi Martinu Bahulíkovi hodně úspěchů ve všem co dělá. Na další psaní ať mu nedojde inkoust. Děkuji Šmejdířová Milena.

Šmejdířová Milena

Zdá se, že se nám rodí skvělý nový autor historických fikcí, které jsou okořeněny "detektivní" zápletkou. Autor má svůj vlastní styl, což je osvěžující. Už prolog dovede nalákat na další čtení a děj rozvíjený prostřednictvím jakéhosi vzpomínaní na události minulé je podaný velice zajímavě. Není to sice ojedinělý způsob rozvíjení textu v knize, ale tady mají zápisky hlavního protagonistu jinou podobu, než je zcela obvyklé. Zpočátku se může jevit průběh knihy místy až surový. Je však nutno vzít v úvahu dobu, v níž se odehrává, nebyla zrovna moc laskavá ani tolerantní či ohleduplná. Místy můžeme mít dojem, že pisatel jde za hranici beletrie a bez toho, aby to dělal "polopatisticky" a vnucoval nám životní moudra a poučky, zabíhá až do freudovských témat zneužívání a násilí, které plodí – násilí. Tady naštěstí dochází k "prozření", čili kniha má v sobě i náboj poučení skrze příběh, slzy, pot a krev.

Autor se vyhýbá konkrétním reáliím, zasazení děje do přesné historické etapy, a tím pádem si víc uvolnil ruce pro popisy prostředí, používaných nástrojů, oděvů, stravy atd. a pro překvapivě spravedlivé prosazování středověkého práva. Na rozdíl od nepřekvapivě krutého chování "davu".Postava vyšetřujícího duchovního není objevná, máme tady například bratra Cadfaela, nebo seriálového anglického Grantchestera, otce Dowlinga, Browna či německého otce Brauna a další. Kněz v této knize je však odlišný od všech vyjmenovaných, takže se čtenář nemusí ani trošinku obávat kopírování jiných postav.Vyústění události v závěru knihy se dalo tušit vzhledem k prologu, navzdory tomu zajisté uvolní čtenářovu tíseň a obavy o hlavního hrdinu, ke kterému si postupně vybuduje kladný vztah, i když nemá za sebou moc hrdinské či pozitivní činy. Bez nich by však kniha postrádala tu svou nenápadně a nevtíravě podanou výchovnou stránku i dějovou linku.Ukončení knihy, i když není neuzavřené, právě naopak, dává prostor pro další pokračování, které si určitě každý, kdo ji přečte, rád počká. Já zajisté

Judita Peschlová

Mohu jedině doporučit, četla jsem od autora Vzpomínky i chronologicky a dějově předcházející Klášter a obě knížky jsou čtivé s napínavým dějem a hezkou zápletkou.A třetí díl už se chystá, nemůžu se dočkat Martin Bahulík

Andrea Suttnerová


Kniha mě naprosto dostala a byla jsem nucena číst dál a dál. Naporosto osvěžující a zajímavý styl vyprávění čtenáře naprosto vtáhne do děje. Pomáhá tomu i fakt, že jakési vzpomínky, který hlavní hrdina, který je pěkná svině a v průběhu čtení si k němu budujeme vztah, se k nám jao čtenářům neustále obrací. Děj není pro slabé nátury, jelikož smrt, krutost a krev stříká téměř z každé stránky. Ale takový skutečný středověk asi byl. Autor, jako nováček na trhu se svým dílem alespoň u mě jednoznačně obstál. Díky závěru knihy, se již těším na pokračování a věřím, že se mězi čtenářskou obec dostane i první kniha autorova- Klášter smrti.
Vřele doporučuji a těším se na další autorovo dílo

Andrea Č.


Každá kapitola mě nutila pokračovat dál a dál. Místy to bylo až brutální, ale přesně takhle nějak si tehdejší dobu představuji. Parádní příběh. Krásný styl psaní. Doporučuji milovníkům středověkých příběhů.

Denisa


Nejsem velký čtenář, ale tato kniha mě dostala. Napínavé a místy až morbidní vyprávění ze středověku. Moc se mi to líbilo

Martin B.